אינטרמצו: אאורינומה – במחול של אישה נברא העולם

לחולל  פירושו לרקוד:

עוֹד תַּעְדִּי תֻפַּיִךְ וְיָצָאת בִּמְחוֹל מְשַׂחֲקִים. (ירמיהו לא:ג)

לחולל פירושו גם ללדת:

בְּטֶרֶם הָרִים יֻלָּדוּ וַתְּחוֹלֵל אֶרֶץ וְתֵבֵל, וּמֵעוֹלָם עַד עוֹלָם, אַתָּה אֵל. (תהילים צ:ב)

איזו התאמה מפליאה בין לשון המקרא לבין מיתוס יווני קדום לפיו לא נולד העולם אלא במחול של אישה! סיפור בריאה של תושביה הקדומים של יוון, הפלסגים, שיש בו, ככל הנראה, גם יסודות פיניקיים וכנענים, מספר על אלת כל הדברים, אם כל חי,  אאורינומה, שנולדה מהכאוס.  אאורינומה לא מצאה מקום להניח בו את רגליה. לכן, הדבר הראשון שעשתה היה להבדיל בין שמים לים. לאחר מכן פתחה במחול חינני ומהיר על פני הגלים.

Résultat de recherche d'images pour "eurynome"

הריקוד הלך והתחזק. האלה תפסה את רוח הצפון שנוצרה, חיככה אותה בידיה ויצרה ממנה נחש, אופיון.

Eurynome

Elsie RUSSEL אאורינומה בראה את הקוסמוס

הנחש הביט באלה הרוקדת בחושניות על פני הגלים, נמלא תאווה וכרך עצמו סביב גופה בשבעה פיתולים. כך הופרתה האלה, האם הגדולה, מנחש. בלובשה צורת יונה, הטילה אאורינומה ביצה על המים. להוראתה, כרך עצמו הנחש בשבעה פיתולים סביב הביצה עד שנבקעה לשניים. אז הגיחו ממנה כל רכיבי היקום, השמש, הירח, הכוכבים, האדמה על מלואה, הריה, נהרותיה, עציה ותושביה. האלה עולה לאולימפוס המושלג, בלווית אופיון, קובעת בו מושבה ומתבוננת ממעל בנעשה בעולם. התפארויותיו של אופיון המכריז על עצמו כבורא העולם היחיד ממאיסות אותו על אאורינומה. זו מרוצצת את ראשו במכת עקב, עוקרת את שיניו בבעיטת רגל ושולחת אותו אל מתחת לאדמה, אל ממלכת החושך.

כאן בוראת אאורינומה את שבעת כוכבי הלכת וכוחותיהם וממנה על כל אחד מהם טיטאן וטיטאנית: את השמש וכוח ההארה קבלו תאה והיפריון, את הירח וכוח הקסם קבלו פויבה ואטלס, את מארס (מאדים) וכוח הצמיחה קבלו דיונה וקריוס,  את מרקורי (כוכב חמה) וכוח החוכמה קבלו מטיס וקואאוס, את  יופיטר (צדק) וכוח החוק קבלו תמיס וארימדיון, את ונוס (נוגה) וכוח האהבה קבלו טתיס ואוקיינוס, את סטורן (שבתאי) וכוח השלום קבלו ריאה וקרונוס.

שבעת כוכבי הלכת וכוחותיהם. כוחות אלוהיים. האם ינקה תורת הספירות בקבלה ממסורות זרות? לפי החיבור "שיעור קומה" של רבי משה קורדובירו – הרמ"ק, גלגלי שבעת כוכבי הלכת הן שבע הספירות התחתונות (ס, טו): שבתאי – חסד, צדק – גבורה, מאדים – תפארת, חמה – נצח, נוגה – הוד, כוכב –  יסוד, לבנה – מלכות. ואלה הם שבעת המלאכים העליונים המושלים על ז' כוכבי הלכת: קפציאל על שבתאי, צדקיאל על צדק, גבריאל על מאדים, רפאל על חמה, חננאל על נוגה, מטטרון על כוכב, אוריאל על לבנה. המלאכים מהמיסטיקה היהודית – האם לא התגלגלו מהענקים הקמאים מהמיתולוגיה היוונית?

שלטונם של אאורינומה ואופיון בא אל קיצו כאשר זוג הטיטאנים ריאה וקרונוס (!) משליכים אותם אל הים. קרונוס יודח לאחר מכן, בתורו, על ידי בנו זאוס.

האדם הראשון, פלסגוס, לפי המיתוס הפלסגי, צץ מאדמתה של ארקדיה (מרכז חצי האי פלופונסוס). מיד אחריו הופיעו בני אדם נוספים. פלסגוס לימד אותם לבנות בקתות, לאכול בלוטים ולתפור כותנות עור.

שבטי הפלסגים נעלמו, נטמעו מן הסתם בתוך היוונים או נהדפו החוצה מהם, או שניהם. יש המזהים אותם עם הפלישתים של התנ"ך, גויי ים שהגיעו מהאיים האגאיים וכבשו את מישור החוף הדרומי של ארץ כנען. אאורינומה עדיין מחוללת, מרחפת על פני המים. לחולל משמעותו במקרא גם לרקוד – תופים ומחולות, וגם ללדת – חבלים וצירים, חיל כיולדה:

הֵן בֶּעָווֹן חוֹלָלְתִּי וּבְחֵטְא יֶחֱמַתְנִי אִמִּי. (תהילים נא:ז)

הַרְבָּה אַרְבֶּה עִצְּבוֹנֵךְ וְהֵרֹנֵךְ,  בְּעֶצֶב תֵּלְדִי בָנִים. (בראשית ג:טז)

האם אין זה רמז שהזועקות בחבליהן יום יבוא בו תחוללנה על המים? בטרם יאחזו בה הצירים והינה כבר ילדה:

הָפַכְתָּ מִסְפְּדֵי לְמָחוֹל לִי  (תהילים ל:יב)

.

אודות liebermanorna

להוטה אחר מיתוסים ומילים, מלמדת עברית ישראלית, כותבת על עברית תנ"כית, מאחדת הפכים, כותבת ביקורות ספרותיות ומאמרים על תרבות צרפת, לומדת מדי פעם איטלקית, בקיצור, חוקרת תרבות
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

17 תגובות על אינטרמצו: אאורינומה – במחול של אישה נברא העולם

 1. יונה סוקולובסקי הגיב:

  סיפור יפה.
  הסיפור התנ"כי של בריאת העולם במאמר נראה בעיני יפה יותר.
  זו בריאה טהורה יותר. ללא נחש וללא ביצה שמכילה את רכיבי העולם.
  טוב שהבאת את הסיפור היווני. הוא רק מדגיש את רמתו הגבוהה של התנ"ך

 2. Nurit Nitzan הגיב:

  מעניין ממש. תודה אורנה שאת מרחיבה את דעתי למחוזות שלא ידעתי על קיומם. למשל, שמחתי לשמוע על הפלסגים, .תושביה הקדומים של יוון שלא הרבו לדבר עליהם עד לזמן האחרון
  בנוסף, זוויות הראיה הרחבה שלך, הן מצד הלשון והן מצד השוואות של מיתוסים, ממש מאלפות ומעוררות מחשבה ועניין. אני מבינה לפי הכותרת שזו הפסקה, אינטרמצו, בחיבורי הפרשנות הלשונית של המקרא שאני מחכה להמשיך לקרא ולהחכים.

 3. Nurit Nitzan הגיב:

  שלום אורנה, אני רוצה להוסיף שאחד הדברים שהרשימו אותי במיוחד ברשומה שלך זו האפשרות שהקבלה היהודית ינקה משורשים קדומים יותר.
  ההקבלה בין המיתולוגיה היוונית לתורת הספירות בקבלה מעוררת בי התפעלות והשראה. אני מתעניינת בנושאים אלה . הרבה שנים ולא מצאתי את הרעיון המדהים הזה כתוב בשום מקום אחר. אני שמחה מאד לעקוב אחרי המחקרים המעשירים שלך

 4. אלדד שידלובסקי הגיב:

  ההבדלים בין סיפורי בריאת העולם ממחישים אולי משהו עמוק בהבדלים התרבותיים. התרבות היהודית היא תרבות ספר ולכן העולם נברא בדיבור. התרבות היוונית מדגישה יותר אסתטיקה ולכן מתאים לה המחול שמתלווה לבריאת העולם. דימוי מאוד יפה ואופטימי. ההשפעות של הקבלה ממיתוסים קדומים מרתקות.

 5. liebermanorna הגיב:

  המשך: כשגלגלתי
  מוטיבים מיתולוגיים ותורת הקבלה
  נתקלתי בבלוג מרתק העוסק ביהדות, פילוסופיה וקבלה

  http://knowledgepangs.wordpress.com/about/
  ייסורי הדעת הוסיפו דעת, אף שתוסיפו מכאוב

 6. dorit הגיב:

  הי אורנה
  רוחב היריעה של הידע שאת פורשת בפנינו אכן מרשים!
  סיפורי הבריאה מתוך הכאוס-
  היכולת לחולל שינוי קוסמי עצום –
  ע"י אישה מחוללת (רוקדת, אך גם בוראת ויוצרת) אכן
  מעלה שאלות חשובות לגבי כוחה של השפה לחולל אסוציאציות רבות משמעות בין יצירה, בריאה, פיתוי ונשיות, כי הרי מעבר למיתוסים השונים של הבריאה
  האישה היא זו שיוצרת חיים חדשים באמצעות פיתוי "הנחש" הזכרי לעבר אותה
  חג שמח
  דורית

  • liebermanorna הגיב:

   הי דורית, ברוכה הבאה ותודה על התגובה המעניינת. יש חוקרים המשייכים אכן את המיתוס הזה, שנחשף על ידי רוברט גרייבס, לתקופת המטריארכליות הפרה-היסטורית שמן הסתם באה לפני השלטון הפטריארכלי. בעידן זה סגדו לאלה הגדולה שהמחוללת מגלמת אותה באופן מובהק ביותר. היא רוקדת, בוראת, מפתה, יולדת, לוחמת, מסרסת, על פיה יישק דבר. סיום חג שמח ולהתראות, אורנה.

   הרי קישורית לרשומה הסוקרת יפה את הנושא

   האלה הגדולה: מיתוס העידן המטריארכלי
   http://www.witchcraft.co.il/?p=691

 7. liebermanorna הגיב:

  ושוב אני מתפעלת מהמיתוס הפלסגי הזה ששכחתיו עם הזמן. וגם מוצאת נקודות חיכוך עם התנ"ך: שבעת הפיתולים-שבוע הבריאה, הנחש והרוקדת-הנחש וחוה, ריצוץ הנחש-דומה לזה שבתנ"ך, הנחש ועונשו, האל הבורא מרוצץ את הנחשים, התנינים, הרהבים, הבריאה נעשית גם כאן על פני המים, גם כאן יש רוח, הבקיעה לשניים, כאן של הביצה, בתנ"ך של הים הקדמוני, הגאווה של הנחש ועונשו מצד האל, כותנות העור של האדם…

 8. liebermanorna הגיב:

  אלסי רסל, שציירה את התמונה "אארינומה בראה את הקוסמוס", נולדה ב-1956 בצרפת לאב צייר אמריקאי ולאם ציירת צרפתיה. היא גרה בצרפת, איטליה, ספרד, ניו יורק, באי הטרופי סניבל במדינת פלורידה, ועתה, יחד עם בן זוגה המלחין – בעיר אביניון בצרפת. חיים מעניינים וסוערים של ציירת מוכשרת, צרפתייה-אמריקאית. הרבה הצלחה ואושר בעתיד!!!

  יש ללחוץ כדי לגשת אל elsie-bio-french.pdf

  http://www.parnasse.com/erlist.htm

  והיא כתבה גם ספר, רומן, באנגלית

 9. liebermanorna הגיב:

  http://parnasse.com/alfred-russell-madness-article.html

  כאן מאמר שכתבה אלסי ראסל על אביה ואימה, האם הייתה יהודיה, האב התגלה כאנטישמי, בגידות מחלות, טירוף. סיפור חיים סוער וטרגי. על נישואיה שלה היא לא כותבת כאן, מקווה שהם יותר מוצלחים מנישואי אביה ואימה.

 10. liebermanorna הגיב:

  פרסמתי את הפוסט הזה בקבוצת אתנאום, פסח 2021, יונה גל כתבה לי:

  לחולל פירושו ללדת🥰נהדר
  זה חדש עבורי.❤️
  אצלי זה מתלבש בול.
  לאחר המתנה ארוכה ארוכה, חוללתי לאורך כל חדשי הריוני.
  נהנית לקרוא את הפירושים הנהדרים שלך.

  אין מילים!
  מאמר מופלא.
  ראיתי היום בבוקר בדף של אורנה.❤️
  עשה לי את היום.
  למדתי שלחולל וללדת קשורים.
  אצלי ממש קשורים.🤓
  תודה❤️🙏🙏🙏

 11. liebermanorna הגיב:

  Ifat Fajerman
  מאד מעניין! אני אוהבת לקרוא איך סיפורים ומיתוסים התגלגלו בין מסורות ואמונות שונות.

  Ronit Palistrant Shaick
  נהדר ממש. תודה אורנה יקרה❤️❤️❤️
  נהדר ממש, תודה אורנה יקרה!

  Dolly Rosenberg
  Admin
  שוב חוללת את הנס בפוסט נפלא זה, אורנה יקרה!

  כל אלה עוד תגובות מהפרסום בקבוצת הפייסבוק אתנאום בפסח 2021

 12. liebermanorna הגיב:

  ממש מעניין, תודה רבה.
  בתאור שכתבת מתרשמים שהאם הגדולה היא חיננית מאוד, קלת תנועה, זריזה וגמישה. בפלסטיקה ובפסלים כמו במקדש ההיפוגאום במלטה ועוד ממצאים רבים, האם הגדולה היא עבת בשר, בעלת חזה ובטן גדולים וראש יחסית קטן. מעניין ההבדל הזה בין 2 התאורים.

  ·

  אורנה ליברמן
  Auteur
  אגון ליאון
  כן, נכון, במיתוס הפלסגי הזה אאורינומה היא רקדנית חושנית ולא אם גדולה. זהו מיתוס של בריאת עולם תוך כדי ריקוד שמופיע בהיחבא גם בתנ"ך. אלוהים בורא העולם, כיצד ברא אותו? יש בתנ"ך הרבה גרסאות שכולן נכונות כי אי אפשר לדעת מה היה בדיוק ואלוהים הוא הכול, כך שהבריאה היא הכול, אין ספור גרסאות. אחת הגרסאות היא שאלוהים ברא את העולם תוך ריקוד ולסיפור הזה מתחברת הגרסה הפלסגית. כשתבוא הגאולה, האישה תשתחרר מהקללה שנפלה עליה אחרי החטא הקדמון. היא לא תלד יותר בעצב, עוויתות הלידה הלא רצוניות והמכאיבות יתחלפו בתנועות ריקוד נשלטות, סחרורים מעוררי התפעלות. האישה תלד כמו שאלוהים ברא את העולם, בתנועות ריקוד של רקדן צמרת ובהנאה. העיקרון בתנ"ך הוא שכל מעשה צריך לחקות את בריאת העולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s