אינטרמצו: אאורינומה – במחול של אישה נברא העולם

לחולל  פירושו לרקוד:

עוֹד תַּעְדִּי תֻפַּיִךְ וְיָצָאת בִּמְחוֹל מְשַׂחֲקִים. (ירמיהו לא:ג)

לחולל פירושו גם ללדת:

בְּטֶרֶם הָרִים יֻלָּדוּ וַתְּחוֹלֵל אֶרֶץ וְתֵבֵל, וּמֵעוֹלָם עַד עוֹלָם, אַתָּה אֵל. (תהילים צ:ב)

איזו התאמה מפליאה בין לשון המקרא לבין מיתוס יווני קדום לפיו לא נולד העולם אלא במחול של אישה! סיפור בריאה של תושביה הקדומים של יוון, הפלסגים, שיש בו, ככל הנראה, גם יסודות פיניקיים וכנענים, מספר על אלת כל הדברים, אם כל חי,  אאורינומה, שנולדה מהכאוס.  אאורינומה לא מצאה מקום להניח בו את רגליה. לכן, הדבר הראשון שעשתה היה להבדיל בין שמים לים. לאחר מכן פתחה במחול חינני ומהיר על פני הגלים.  הריקוד הלך והתחזק. האלה תפסה את רוח הצפון שנוצרה, חיככה אותה בידיה ויצרה ממנה נחש, אופיון. הנחש הביט באלה הרוקדת בחושניות על פני הגלים, נמלא תאווה וכרך עצמו סביב גופה בשבעה פיתולים. כך הופרתה האלה, האם הגדולה, מנחש. בלובשה צורת יונה, הטילה אאורינומה ביצה על המים. להוראתה, כרך עצמו הנחש בשבעה פיתולים סביב הביצה עד שנבקעה לשניים. אז הגיחו ממנה כל רכיבי היקום, השמש, הירח, הכוכבים, האדמה על מלואה, הריה, נהרותיה, עציה ותושביה. האלה עולה לאולימפוס המושלג, בלווית אופיון, קובעת בו מושבה ומתבוננת ממעל בנעשה בעולם. התפארויותיו של אופיון המכריז על עצמו כבורא העולם היחיד ממאיסות אותו על אאורינומה. זו מרוצצת את ראשו במכת עקב, עוקרת את שיניו בבעיטת רגל ושולחת אותו אל מתחת לאדמה, אל ממלכת החושך.

כאן בוראת אאורינומה את שבעת כוכבי הלכת וכוחותיהם וממנה על כל אחד מהם טיטאן וטיטאנית: את השמש וכוח ההארה קבלו תאה והיפריון, את הירח וכוח הקסם קבלו פויבה ואטלס, את מארס (מאדים) וכוח הצמיחה קבלו דיונה וקריוס,  את מרקורי (כוכב חמה) וכוח החוכמה קבלו מטיס וקואאוס, את  יופיטר (צדק) וכוח החוק קבלו תמיס וארימדיון, את ונוס (נוגה) וכוח האהבה קבלו טתיס ואוקיינוס, את סטורן (שבתאי) וכוח השלום קבלו ריאה וקרונוס.

שבעת כוכבי הלכת וכוחותיהם. כוחות אלוהיים. האם ינקה תורת הספירות בקבלה ממסורות זרות? לפי החיבור "שיעור קומה" של רבי משה קורדובירו – הרמ"ק, גלגלי שבעת כוכבי הלכת הן שבע הספירות התחתונות (ס, טו): שבתאי – חסד, צדק – גבורה, מאדים – תפארת, חמה – נצח, נוגה – הוד, כוכב –  יסוד, לבנה – מלכות. ואלה הם שבעת המלאכים העליונים המושלים על ז' כוכבי הלכת: קפציאל על שבתאי, צדקיאל על צדק, גבריאל על מאדים, רפאל על חמה, חננאל על נוגה, מטטרון על כוכב, אוריאל על לבנה. המלאכים מהמיסטיקה היהודית – האם לא התגלגלו מהענקים הקמאים מהמיתולוגיה היוונית?

שלטונם של אאורינומה ואופיון בא אל קיצו כאשר זוג הטיטאנים ריאה וקרונוס (!) משליכים אותם אל הים. קרונוס יודח לאחר מכן, בתורו, על ידי בנו זאוס.

האדם הראשון, פלסגוס, לפי המיתוס הפלסגי, צץ מאדמתה של ארקדיה (מרכז חצי האי פלופונסוס). מיד אחריו הופיעו בני אדם נוספים. פלסגוס לימד אותם לבנות בקתות, לאכול בלוטים ולתפור כותנות עור.

שבטי הפלסגים נעלמו, נטמעו מן הסתם בתוך היוונים או נהדפו החוצה מהם, או שניהם. יש המזהים אותם עם הפלישתים של התנ"ך, גויי ים שהגיעו מהאיים האגאיים וכבשו את מישור החוף הדרומי של ארץ כנען. אאורינומה עדיין מחוללת, מרחפת על פני המים. לחולל משמעותו במקרא גם לרקוד – תופים ומחולות, וגם ללדת – חבלים וצירים, חיל כיולדה:

הֵן בֶּעָווֹן חוֹלָלְתִּי וּבְחֵטְא יֶחֱמַתְנִי אִמִּי. (תהילים נא:ז)

הַרְבָּה אַרְבֶּה עִצְּבוֹנֵךְ וְהֵרֹנֵךְ,  בְּעֶצֶב תֵּלְדִי בָנִים. (בראשית ג:טז)

האם אין זה רמז שהזועקות בחבליהן יום יבוא בו תחוללנה על המים? בטרם יאחזו בה הצירים והינה כבר ילדה:

הָפַכְתָּ מִסְפְּדֵי לְמָחוֹל לִי  (תהילים ל:יב)

.

 

 

 

 

מודעות פרסומת

אודות liebermanorna

להוטה אחר מיתוסים ומילים, לומדת איטלקית מעיתונים, מלמדת עברית ישראלית, כותבת על עברית תנ"כית, מאחדת הפכים
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

11 תגובות על אינטרמצו: אאורינומה – במחול של אישה נברא העולם

 1. יונה סוקולובסקי הגיב:

  סיפור יפה.
  הסיפור התנ"כי של בריאת העולם במאמר נראה בעיני יפה יותר.
  זו בריאה טהורה יותר. ללא נחש וללא ביצה שמכילה את רכיבי העולם.
  טוב שהבאת את הסיפור היווני. הוא רק מדגיש את רמתו הגבוהה של התנ"ך

 2. Nurit Nitzan הגיב:

  מעניין ממש. תודה אורנה שאת מרחיבה את דעתי למחוזות שלא ידעתי על קיומם. למשל, שמחתי לשמוע על הפלסגים, .תושביה הקדומים של יוון שלא הרבו לדבר עליהם עד לזמן האחרון
  בנוסף, זוויות הראיה הרחבה שלך, הן מצד הלשון והן מצד השוואות של מיתוסים, ממש מאלפות ומעוררות מחשבה ועניין. אני מבינה לפי הכותרת שזו הפסקה, אינטרמצו, בחיבורי הפרשנות הלשונית של המקרא שאני מחכה להמשיך לקרא ולהחכים.

 3. Nurit Nitzan הגיב:

  שלום אורנה, אני רוצה להוסיף שאחד הדברים שהרשימו אותי במיוחד ברשומה שלך זו האפשרות שהקבלה היהודית ינקה משורשים קדומים יותר.
  ההקבלה בין המיתולוגיה היוונית לתורת הספירות בקבלה מעוררת בי התפעלות והשראה. אני מתעניינת בנושאים אלה . הרבה שנים ולא מצאתי את הרעיון המדהים הזה כתוב בשום מקום אחר. אני שמחה מאד לעקוב אחרי המחקרים המעשירים שלך

 4. אלדד שידלובסקי הגיב:

  ההבדלים בין סיפורי בריאת העולם ממחישים אולי משהו עמוק בהבדלים התרבותיים. התרבות היהודית היא תרבות ספר ולכן העולם נברא בדיבור. התרבות היוונית מדגישה יותר אסתטיקה ולכן מתאים לה המחול שמתלווה לבריאת העולם. דימוי מאוד יפה ואופטימי. ההשפעות של הקבלה ממיתוסים קדומים מרתקות.

 5. liebermanorna הגיב:

  המשך: כשגלגלתי
  מוטיבים מיתולוגיים ותורת הקבלה
  נתקלתי בבלוג מרתק העוסק ביהדות, פילוסופיה וקבלה

  http://knowledgepangs.wordpress.com/about/
  ייסורי הדעת הוסיפו דעת, אף שתוסיפו מכאוב

 6. dorit הגיב:

  הי אורנה
  רוחב היריעה של הידע שאת פורשת בפנינו אכן מרשים!
  סיפורי הבריאה מתוך הכאוס-
  היכולת לחולל שינוי קוסמי עצום –
  ע"י אישה מחוללת (רוקדת, אך גם בוראת ויוצרת) אכן
  מעלה שאלות חשובות לגבי כוחה של השפה לחולל אסוציאציות רבות משמעות בין יצירה, בריאה, פיתוי ונשיות, כי הרי מעבר למיתוסים השונים של הבריאה
  האישה היא זו שיוצרת חיים חדשים באמצעות פיתוי "הנחש" הזכרי לעבר אותה
  חג שמח
  דורית

  • liebermanorna הגיב:

   הי דורית, ברוכה הבאה ותודה על התגובה המעניינת. יש חוקרים המשייכים אכן את המיתוס הזה, שנחשף על ידי רוברט גרייבס, לתקופת המטריארכליות הפרה-היסטורית שמן הסתם באה לפני השלטון הפטריארכלי. בעידן זה סגדו לאלה הגדולה שהמחוללת מגלמת אותה באופן מובהק ביותר. היא רוקדת, בוראת, מפתה, יולדת, לוחמת, מסרסת, על פיה יישק דבר. סיום חג שמח ולהתראות, אורנה.

   הרי קישורית לרשומה הסוקרת יפה את הנושא

   האלה הגדולה: מיתוס העידן המטריארכלי
   http://www.witchcraft.co.il/?p=691

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s