מקס קלינגר, האמנות מעל הכול: חלק יח

גְּרוֹסְיֵינָה – מוזיאון לזכרו של מקס קלינגר סוף סוף

קלינגר ביקש מתלמידו וידידו, הפסל יוהנס הרטמן, להציב אחרי מותו את הפסל הענק, העשוי ברונזה, "האתלט", מאחורי הקבר. בפסל זה,  שעוצב ב-1901, בממדים טבעיים לפי מודל של ספורטאי מקצועי, ביקש כנראה קלינגר לבטא את מאמצי ההתעלות של האמן, אם לא את להט מאבקיו בעצמו ובחברה.

File:GrabstätteMaxKlinger.JPG

האתלט (מקור צילום: ויקיפדיה)

מקס קלינגר השאיר את כל הונו, נכסיו ויצירות האמנות שהיו ברשותו, שלו ושל אמנים אחרים, לאשתו גרטרוד. לבתו דֶּזִירֵה ציווה קצבה שנתית בסך 7000 מרקים. לידידו הפסל יוהנס הרטמן הורה לסייע לאלמנה בתפקיד האחראי על העיזבון.

ב-1921, לבקשת האלמנה, עיצב יוהנס הרטמן שתי דמויות משיש, האחת בדמות פניו של מקס והאחרת בדמות פניה של גרטרוד. כך ניצבים בני הזוג, בפתח אחוזת הקבר, שומרי סף, מגדלי שמירה, מנציחים את הקשר ביניהם מעבר למוות. ב-1932 תצטרף גרטרוד אל מקס. עשרים שנה לאחר מכן, ב-1952, יצטרף יוהנס אל מקס וגרטרוד. שלוש שנים לאחר מכן, ב-1955, תצטרף אלה אל יוהנס, גרטרוד ומקס.

File:Hermen 1.jpg

פסליהם של מקס וגרטרוד קלינגר בפתח אחוזת קברם בגְרוֹסְיֵינָה

(מקור צילום: ויקיפדיה)

הרטמן, שהתאלמן גם הוא, לא אחר לשאת את גרטרוד לאישה. באביב 1922, חודשיים אחרי מותה של אשתו של יוהנס הרטמן ושנתיים אחרי מותו של מקס קלינגר, גרטרוד קלינגר הפכה לגרטרוד הרטמן. בשנת 1926 נולדה לגרטרוד וליוהנס הרטמן בת, וַיְילְטְרָאוּטֶה Waltraute.

גרטרוד חלתה בשחפת. מצבם הפיננסי שלה ושל יוהנס היה בכי רע. הוצאות הריפוי הקשו עליהם עוד יותר. באין ברירה מכרו מיצירותיו של קלינגר. אחותה של גרטרוד, אלה,  נפרדה מבעלה ובאה להתגורר בגְרוֹסְיֵינָה, כדי לסייע, לסעוד את החולה ולטפל בילדה. שהותה של גרטרוד בעיר המרפא דאבוס, בתחילת שנת 1932, לא הועילה. באפריל חזרה לגְרוֹסְיֵינָה ובמאי נפחה את נשמתה. כד אפרה הושם בקברו של מקס קלינגר.

בדצמבר נשא האלמן בפעם השנייה יוהנס הרטמן את אחותה של גרטרוד, אלה. דֶּזִירֵה, בתם של מקס ואלזה, תבעה בבית המשפט את חלקה בירושה אך לאחר מאבק ארוך הושבה ריקם. כל בתיו של קלינגר בלייפציג נהרסו בהפצצות. נשארה האחוזה בגְרוֹסְיֵינָה כמו גם אוסף היצירות של קלינגר שכלל עבודות של אמנים מפורסמים, ביניהם אדולף פון מנצל, אלפרד סיסלי, אוטו גריינר, פאול הורסט-שְׁלוּצֶה (שלושת האחרונים היו ידידיו), כמו גם עבודותיו שלו.

גרטרוד הייתה היורשת היחידה ולאחר מותה עברו הנכסים אל בעלה השני יוהנס ואחותה אלה. הזוג החדש, יוהנס ואלה, טענו שיצירותיו של קלינגר כבר לא באופנה וכתוצאה מכך איבדו מערכן. בית המשפט קיבל את טיעוניהם, אלא שהזוג יוהנס ואלה מצאו את פרנסתם ממכירת אותן יצירות שכביכול לא היו שוות דבר. הם גם הדפיסו שוב ושוב את תחריטיו של קלינגר ומצאו להם קונים.

יוהנס הרטמן נפטר ב-1952 ואשתו ואלה הצטרפה אליו ב-1955. כדי אפרם נטמנו באחוזת הקבר של מקס קלינגר. אחרי מותו של הזוג הזניחה עיריית נאומברג את האחוזה בגְרוֹסְיֵינָה. שלטונות מזרח גרמניה לא חשבו אפילו להשקיע כספים ומשאבים במורשתו של אמן בורגני. פועלים שכירי יום לנו לעת מצוא במקום. האחוזה הידרדרה, נהרסה, אוסף היצירות העלה עובש, נזרק על הרצפה, נרקב. ספריו של קלינגר, כתביו ומכתביו, נפגמו. מסמכים, ציורים והדפסים נשארו חשופים לפגעי מזג האוויר, מוטלים בוורנדה, חלקם התעופף ברוח ונעלם.

ב-1959, כשהגיעה וַיְילְטְרָאוּטֶה, בתם של גרטרוד ויוהנס לגְרוֹסְיֵינָה, חשכו עיניה. לפי ההסכם שחתמה עם העיריה, התחייבה זו לשפץ את האתר ולהקים בו מוזיאון לזכרו של מקס קלינגר. במקום זאת, שוד ושבר! הבת הקימה שערוריה. וכמו לא היה די בכך, גילתה המשטרה שלמעלה מאלף פריטים, בעיקר מסמכים אבל גם יצירות, נגנבו על ידי ארכיונאי של העירייה במטרה למכרם. ביתו של קלינגר נשדד. השלטון הקומוניסטי לא היטיב, בלשון המעטה, עם ירושתו ומורשתו של קלינגר.

ב-1967 החלו סוף סוף עבודות השיפוץ ונערכה רשימת מלאי. אחרי החלפת הגג, הרטיבות חלחלה לבית דרך הרצפה והשתלטה על כולו. רק ב-2006, אחרי, אם כן, תהפוכות רבות הפך, סוף סוף, הבית בגְרוֹסְיֵינָה למוזיאון לזכרו של מקס קלינגר שבו ניתן לקבל סקירה מקיפה על חייו ויצירתו של האמן הגדול. גולת הכותרת היא שני תנורי החרסינה המרשימים, האוצרים בתוכם את רוחו. בביתו של מקס קלינגר נערכות גם סדנות אמנותיות וניתן ללמוד בו את אמנות ההדפס ולהדפיס את היצירות במקום.

קישור לאתר המוזיאון

https://www.mv-naumburg.de/klingers-grab

אודות liebermanorna

להוטה אחר מיתוסים ומילים, מלמדת עברית ישראלית, כותבת על עברית תנ"כית, מאחדת הפכים, כותבת ביקורות ספרותיות ומאמרים על תרבות צרפת, לומדת מדי פעם איטלקית, בקיצור, חוקרת תרבות
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s