סיכום עד כאן

"רשימות"

פרוייקט רשימות היה "אתר בלוגים שריכז בלוגים של סופרים, מוזיקאים, אנשי תקשורת ואקדמאים מוכרים יותר או פחות", לפי ערך הוויקיפדיה "קונספציה (אתר אינטרנט)".

כמו שאר חברי פרוייקט "רשימות", "מוכרים יותר או פחות" (אני הייתי בקטגוריה "או פחות"…), קיבלתי גם אני הודעה שהחל מחודש פברואר הפרוייקט כבר לא. נזכרתי כמה שמחתי כשהתקבלתי למיזם היוקרתי הזה, בין מבקרים, עיתונאים, סופרים, משוררים, חלקם ידועים. לא כל אחד נבחר ואני, לא כל כך ידועה, עברתי את הסינון. שמחתי שהבלוג שלי ייחשף בפני הפדרציה האליטיסטית. אליטיסטית, בלי אירוניה, במובן החיובי של המילה.

מאידך, נחשפתי גם אני לבלוגרים שעניינו אותי. בין היותר מרתקים מבין הבלוגים נמצא לי "עיר האושר" של מרית בן ישראל. מרית פקחה את עיניי להבנת יצירות אמנות בדרך מקורית וייחודית. שתי רשומות במיוחד הלהיבו אותי ונחרטו בזכרוני. זוהי השעה לשוב ולעיין בהן – סיכום תקופה, כנאמר:

הבשורה האחרונה של פרה אנג'ליקו (על הציור "הבשורה השישית של פרה אנג'ליקו")

הבשורה השישית של פרה אנג'ליקו, 1452

המשפחה הלא קדושה (על הציור "המשפחה הקדושה" של ברתלמי ואן אייק)

ברתלמי ואן אייק,

קישורים לרשומות בתגובות למטה. מעולם לא הייתי רואה בתמונות האלה את העושר שמרית קראה בהן.

עד כאן "רשימות".

חמישים שנה לסיום ביה"ס התיכון

זמן קצר לאחר ההודעה על סיום פרוייקט "רשימות" הגיעה אליי, כמו לשאר חברי מחזורי מבית הספר הריאלי העברי בחיפה, בקשה מטעם אחת מחברותיו. טלי שכטר ביקשה מכל אחד מאיתנו לכתוב את סיפור חייו בעמוד אחד למטרת ארגון ספר דיגיטלי. ספר המחזור הזה יופיע עוד מעט, במלאת חמישים שנה לסיום התיכון: 1970-2020.

הבקשה הגיעה לי בעיתה. חשבון נפש התבקש בדיוק עכשיו. הינה מה שכתבתי:

"סיכום חמישים שנות חיים הסתבר לי כמשימה קלה במיוחד.

אחרי התיכון והצבא, סיימתי מסטר בספרות צרפתית, כל כך נמשכתי לזרות וליופי של השפה והתרבות. בעזרת מילגה הגעתי לפריז לדוקטורט. התחתנתי עם מקומי ונולד לנו בן. בסדר הפוך.

תריסר שנים בפריז, עוד תריסר בעיר הדרומית היפהפיה אקס אן פרובאנס, ועוד למעלה מעשרים שנה במרסיי, אחת מתאומותיה של חיפה. מקווה לא לנדוד יותר. אני אוהבת את העיר הזאת למרות מגרעותיה. יש לציין גם שהשתפרה מאוד מאז שנבחרה לבירת תרבות אירופאית ב-2013.

בד בבד עם לימודיי ולאחריהם, להוציא כעשור אחרי הולדת בני, עבדתי כמורה לעברית באולפנים שונים. גם היום אני ממשיכה (קצת פחות) בהוראת העברית, עיסוק שהפך למקצועי ולתחום התמחותי, בתוקף הנסיבות, בלי שהתכוונתי לכך מלכתחילה. עברית לפרנקופונים – העיסוק, המאחד את שתי אהבותיי הגדולות לשתי השפות האלה, האחת שפת אם והשנייה נרכשת, כמו נתפר למידותיי. הוצאתי ספר דקדוק עברי לפרנקופונים ושיחון, אך מפעל חיי הוא המחקר שלי על כפילות מובני המילים בשפה העברית ומשמעויותיה של התופעה. המרחק מהשפה העברית והעיסוק בה בסביבה זרה הובילו אותי למבט חדש ומקורי עליה. ראיתי שכל מילה בעברית מביעה גם את ההיפך שלה. און און, רוע רעות, טמא תם, נאווה נעווה, אור מארה, שר רש, שחל חלש, עמד מעד, גדע אגד, שגה שגשג, כלכל קלקל, האמין מאן, כחישות כוח, תשישות ששון, תקצר היריעה. פרטים בבלוג שלי, אור חדש על שפה עתיקה.

בקיצור, הגעתי למסקנה שכל המילים בעברית כפולות. כל מילה בעברית שתביאו לי, אני יכולה למצוא, או על הרגע או לאחר מחקר, את התאומה המנוגדת שלה. הכפילות בשפה משתקפת גם בתופעות נוספות. וכל זה, כמו גם כל סיפורי התנ"ך, מובילים לבריאת העולם.

לא נראה לי שבית הספר הריאלי העניק לי כלים לימודיים מיוחדים במינם, למרות היוקרה, האליטיזם, הסנוביזם. למדתי בו החל מכיתה א' ועד הסוף. כשחברה מעירוני ה' הראתה לי את הסיכומים לבגרות שהמורים לספרות העניקו בו לתלמידיהם – פקחתי עיניים בתדהמה. איפה זה ואיפה מה שלמדנו וקיבלנו בשיעורי ספרות.

זכרונות גרועים במיוחד יש לי ממורה לטבע בשם גברת דובי וממורה להיסטוריה בשם מר הורוביץ. זיכרון מצוין דווקא מהמורה לערבית, גברת אבני, שאיתה למדנו לפני ההתפצלות למגמות. התפעלנו מהקלות שבה הייתה קוראת ערבית הפוך, שום צורך לעבור לצד התלמידים כדי להקריא לכיתה טקסטים מספר הלימוד. איזה הומור ואיזה טוב לב וגם שיטת ההוראה שלה הייתה יעילה. בסמיכות יש נסמך ויש סומך – נס. כך נתנה גברת אבני סימנים.

נס נעשה לנו שאנחנו עדיין בחיים אך האופקים מצטמצמים למרות יתרונות הגיל. כבר לא צו השעה לרוץ, להשיג, לרכוש, להוכיח, אך יש לי עדיין רשימת מאוויים וביניהם האתגר הבא – יציאה מאיזור הנוחות הביישני שלי והרצאה בפני קהל, לא כיתה, על לשון התנ"ך.

אני נמצאת בקשר עם ישראלים חובבי תרבות צרפת דרך האתר "פרנקופילים אנונימיים", שאני כותבת לו מאמרים. גם בפייסבוק שלי אני מעדכנת בקביעות על הנעשה בצרפת, מבחינה תרבותית, פוליטית וחברתית, כולל טיפים, פה ושם, לתיירות, קניות, מסעדות. אני כותבת גם מאמרי ביקורת על ספרים.

תודה לטלי על ההשקעה. אקרא בעניין את סיפורי החיים של חברי המחזור."

האתר של צבי חזנוב, "פרנקופילים אנונימיים", דרבן אותי לכתוב עוד ועוד מאמרים על תרבות צרפת. כתבתי כבר למעלה מארבעים ועוד ידי נטויה. התכניות רבות. בד בבד כתבתי גם ביקורות ספרותיות. משום הביקוש והתגובות החמות לכתבותיי על נושאים אלה, שמתי בצד למנוחה את לשון התנ"ך.

מכיוון שאחרי פסח אתן הרצאה על עיקרי מחקרי התנ"כי, חזרתי בהכרח לעסוק בתחום כדי להכינה. תוך כדי כך, גיליתי שברצוני לחזור ולחקור את מילות התנ"ך ופסוקיו. החלק השני של הבלוג, מכאן והלאה, כאן ועכשיו, יוקדש, כך אני מקווה, להמשך המחקר. הפרוייקט "רשימות" הסתיים אך הבלוג שלי ממשיך. יש סדר מוזר בדברים שקורים.

אודות liebermanorna

להוטה אחר מיתוסים ומילים, מלמדת עברית ישראלית, כותבת על עברית תנ"כית, מאחדת הפכים, כותבת ביקורות ספרותיות ומאמרים על תרבות צרפת, לומדת מדי פעם איטלקית, בקיצור, חוקרת תרבות
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

10 תגובות על סיכום עד כאן

 1. liebermanorna הגיב:

  קישור לדף הכותב שלי באתר "פרנקופילים אנונימיים" לקריאת כתבותיי בתחום תרבות צרפת:
  https://www.francophilesanonymes.com/tag/%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%A0%D7%94-%D7%9C%D7%99%D7%91%D7%A8%D7%9E%D7%9F/

 2. liebermanorna הגיב:

  קישור לאתר "אימגו" ולאתר "היtרבות" של מירב גולן לקריאת מאמריי על לשון התנ"ך שלא הכנסתי לבלוג ולסקירותיי על ספרים:
  http://www.e-mago.co.il/users-574.htm

  http://meiravgolan-hitarbut.co.il/category/%D7%94%D7%99%D7%AA%D7%A8%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%90%D7%A8%D7%97%D7%AA/

 3. liebermanorna הגיב:

  צבי חזנוב כתב לי תגובה נעימה בפייסבוק ואני מעתיקה אותה לכאן:

  למרות שאנחנו מכירים כבר כמה שנים שמחתי לקרוא על חמישים השנים שחלפו ולגלות עליך דברים מעניינים נוספים (לדוגמא אילו מורים השאירו עליך רושם). אני שמח מאוד שהאתר שלי הפך לאכסניה למאמרים הנהדרים שלך ומחכה בקוצר רוח למאמרים חדשים

 4. נאוה מרגלית הגיב:

  אורנה, אני מתענגת מהכתיבה שלך, כאן וגם בפרנקופילים אנונימיים.

 5. liebermanorna הגיב:

  מעתיקה כמה תגובות משמחות שקיבלתי בפייסבוק:

  Nitza Kapshud
  אורנה, אוהבת מאוד את צורת הכתיבה שלך. נהניתי לקרוא את תמצית קורות החיים, בפרט שמצאתי התאמה אישית מבחינת התאריכים.

  מרים טוויג
  קוראת אותך, את תמיד מעניינת ומעשירה בכל התחומים. הסקירה על הקורות אותך ב- 50 השנים מאז התיכון והמחקר שלך על העברית והתנ"ך פשוט מדהימים! אשמח לדעת אם את כותבת ספר, כדי ללמוד יותר על הנושא. אין ספק, אישה מעניינת.

  Yaffa Felder-Sasson
  תמיד אוהבת מאוד לקרוא אותך.נהניתי לקרוא על 50 השנים שחלפו מאז סיום הריאלי.
  המשיכי לכתוב כי אין ספק שיש לך קוראים רבים שנהנים מכך. כל הכבוד!

  Pazit DAhan
  מקווה שנהנה מפירות הכתיבה שלך עוד שנים רבות. לא כולם קיבלו את מתנת היכולת לספר ולעניין, את אורנה כותבת באלגנטיות ועניין רב ועל כך תודה.

  Nurit Nitzan
  כיף לקרא אותך, גם בכלל על כל הנושאים שמעשירים אותנו וגם בפרט, את סיכום 50 שנות..

 6. liebermanorna הגיב:

  קישור לערך הוויקיפדיה "קונספציה (אתר אינטרנט") ותודה מיוחדת לאורי ברוכין. אני אסירת תודה על מה שהיה.
  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%A0%D7%A1%D7%A4%D7%A6%D7%99%D7%94_(%D7%90%D7%AA%D7%A8_%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%A8%D7%A0%D7%98)

 7. liebermanorna הגיב:

  מייל מאביבה פלקסר, בת כיתתי בביה"ס הריאלי, שקיבלה מייל קישור לכתבה שלי באתר "פרנקופילים אנונימיים":

  שלום לאורנה היקרה,

  קיבלתי היום באימייל את המאמר פרי עטך. כבר מזמן גיליתי שאת כותבת מכובדת ביותר באתר. לא מכירה אדם שכותב בצורה כל כך מושכת, חכמה, רהוטה ומחכימה. הידע שלך עצום ורחב ובא לידי ביטוי במה שאת כותבת.

  הרבה אנשים מתחום המקרא והתרבות — חשוב שייחשפו לדברים שאת כותבת . טרם הספקתי לעיין ממש , אך כן קראתי את המסה שלך על המילה חסד . את חוקרת מאד רצינית ויסודית ומפתיעה ומחדשת.

  אני נפעמת מהיכולת הניסוחית שלך ומהידע הרחב גם במקרא וגם באומנות . הלוואי עלי. האם יש מצב לשתף אותו בזום בארץ?

  מצפה לשמוע ממך.

  בהערכה רבה, אביבה

 8. liebermanorna הגיב:

  רעיה קאופמן כתבה לי באוגוסט 2021 על הפוסט הראשון בבלוג:

  אחד הפוסטים היותר מוצלחים שקראתי בשנים האחרונות ואולי כי אני מאוהבת בשפה העברית!
  תודה לך אורנה ליברמן
  ממליצה !

  הבלוג שלך מחכים. כתוב נפלא וניתן ללמוד ממנו אופנים שונים של מבט על שפה, מקרא או בכלל כל הקשור לאמנות ויופי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s