אינטרמצו: אורנה ליברמן, שפת התנ"ך כבבואת סיפור הבריאה, סלע ספרים, 2013

ספרי מגיע בימים אלה אל המדפים, במהדורה מוחשית, והרי מקבץ ביקורות (תודה מקרב לב לכל הכותבים):

ד"ר שלי גולדברג, מרצה למחשבת ישראל, קבלה וחסידות, החוג לפילוסופיה יהודית, אוניברסיטת בר אילן:

בפרד"ס (פשט, רמז, דרש וסוד) כתיבתה של אורנה ליברמן נטועים כל עצי הגן ופירותיהם מתוקים ביותר.

מגוון האיכויות האצורות בכל אות בכתיבתה של אורנה הן מעל ומעבר לכל תיאור מילולי. ברוחב ובעומק יריעתה וידיעותיה, משכילה אורנה לרתק את הקורא בכל המגוון הרחב של נושאי כתיבתה. כל קורא המתבונן ביצירתה עומד משתאה נוכח צורת הכתיבה ותכניה.

העומק, העניין, הרהיטות והבהירות, כמו גם החיבור המופלא שהיא יוצרת בין המדע למודעות, בין הטקסט המקראי ומשמעותו הקבלית היא זכות נדירה לה זכתה אורנה ולה זוכה כל הנחשף לכתיבתה.

נורית ניצן, פסיכולוגית קלינית:

איך לא חשבו על זה קודם? ספר מקורי, יצירתי ומבריק המפענח את סוד העברית לאור מעשה בראשית.

העובדה שלשון הקודש, השפה העברית, נושאת בחובה רבדים  מסתוריים רבים ובעלי משמעויות עמוקות ידועה לציבור ולחוקרי השפה. אבל האור המיוחד שנזרק כאן על ידי החוקרת ד"ר אורנה ליברמן על הבנת תהליכים מהותיים בבריאה ועל אירועים וסיפורים תנ"כיים אחרים, דרך ניתוח מילים ושרשיהן, היכה אותי בתדהמה והשאיר אותו עם טעם של עוד ועוד. באופן שיטתי ד"ר ליברמן בולשת וחוקרת ומוכיחה צעד אחרי צעד דרך ניתוח הלשון והאותיות את התיזה שלה על המסרים שנמצאים מאחורי המילים בתנ"ך ומביאה את הקורא לקריאות מאלפות. החוקרת גילתה למשל שכל מילה מכילה כפיל הופכי. און פירושו גם כוח וגם חולשה, מעד הוא ההיפך של עמד, שר יכול להפוך לרש. החוקרת מצאה את הסיבות לתופעה זו ותוך כדי כך יורדת לנבכי מיתוסים עתיקים. הספר מומלץ לכל מי שהנושא קרוב ללבו ומסקרן אותו ולכל מי שרוצה לגלות עולם שלם וחדש דרך לשון המקרא.

חגי הופר, משורר וסופר:

הספר משלב לכל ארכו תיאור מיתי של בריאת העולם לפי רסיסים קדומים שנותרו ממנו בתנ"ך יחד עם עיסוק מורחב בלשון העברית, במיוחד בדמיון ובניגוד בין פעלים שונים בעלי מכנה משותף אחד, לעתים תוך שיכול אותיות. בשני התחומים האלה מוכיחה המחברת ידענות גדולה בצד כוח יצירתי שבהם היא מעשירה את הקורא. ייחודו של ספרה הוא בקישור בין סיפור הבריאה האלטרנטיבי, האלילי, שהוא מעצם טבעו נסתר, לבין סוד העברית.

הספר כתוב בשפה עשירה וספרותית, ואף פיוטית לפרקים ומבצע ג'אגלינג מפעים של פסוקים ומילים. יש משהו ממכר וסוחף באופן שהספר הזה כתוב בו וקראתיו לכן ברצף אחד.

ד"ר אלדד שידלובסקי, כלכלן, כותב הבלוג "מחשבות על ספרים":

ספרה של אורנה ליברמן מייצג גישה חדשה לחקר המקרא. הספר משלב גישה לינגוויסטית הבוחנת ומנתחת את הדואליות של הלשון המקראית, וכן בוחנת את סיפורי המקרא מפרספקטיבה רחבה של מיתוסים קדומים מאותה תקופה. ספר שפתח עבורי צוהר חדש לקריאת סיפורי המקרא, הבנתם ופרשנותם. לדוגמה: ניתוח הדואליות של האלוהות כמשתקף בדואליות של לשון המקרא. מרשים ביותר, מקורי ומבריק.

יונה סוקולובסקי, סופר:

כל אחד היה רוצה למצוא מה שהמחברת מצאה בשפה העברית. הנאה רוחנית גדולה לקורא.

דפנה נתניהו, עורכת "מראה", מגזין בענייני מדינה, חברה ותרבות:

אורנה פקחה את עיניי לשמוע מוזיקה אחרת, נהדרת.

אודות liebermanorna

להוטה אחר מיתוסים ומילים, מלמדת עברית ישראלית, כותבת על עברית תנ"כית, מאחדת הפכים, כותבת ביקורות ספרותיות ומאמרים על תרבות צרפת, לומדת מדי פעם איטלקית, בקיצור, חוקרת תרבות
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על אינטרמצו: אורנה ליברמן, שפת התנ"ך כבבואת סיפור הבריאה, סלע ספרים, 2013

 1. hagai hoffer הגיב:

  בהצלחה בכל, את ראויה לזה.

 2. liebermanorna הגיב:

  תודה חגי. אני מחזירה לך את האיחולים והמחמאות, המאמרים שלך באתר הניווט מדהימים וספרך מרתק,

 3. liebermanorna הגיב:

  מוסיפה עוד חוות דעת מפורטת יותר של דפנה נתניהו, עורכת מגזין "מראה", ועוד תגובה קצרה של ד"ר שלי גולדברג למאמרים מתוך "מראה" ששלחתי לה

  דפנה נתניהו:
  בספרה, "שפת התנ"ך כבבואת סיפור הבריאה", חושפת ד"ר ליברמן את הקוד הלשוני של השפה העברית בתנ"ך בצורה מקורית, מפתיעה ופוקחת עיניים. קריאת הספר מובילה למסקנה שבאמצעות אותו קוד שהונח בתשתית השפה שבה בחרו לומר את דבריהם, התכתבו מחברי ספרי התנ"ך אלה עם אלה וציטטו אלה את אלה לאורך כל התקופות, כשסיפור הבריאה הוא לא רק המקור האידיאי שלהם, אלא גם עמוד האש המאיר את דרכם הרעיונית.

  חוט שני זה שאותו מבארת ומבהירה ד"ר ליברמן בדרכה המקורית מעניק מימד רוחני עמוק לספר הספרים ומעניק לקוראיו חווייה רוחנית, נפשית ורגשית מיוחדת במינה.

  ד"ר שלי גולדברג:
  תודה רבה. לא ראיתי מגוון כזה, רעיונות כאלו וידיעת סוד השפה כמוך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s